"PENTİ" ile "Her gün bir başka sen!"

HER GÜN BİR BAŞKA SEN!

Yaklaşık 2 haftadır hem beyin fırtınası olsun hem de fiziki çalışmalarımız olsun aralıksız "Reklamda Yaratıcılık" dersimiz için( Bahçeşehir Üniversitesi- Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi'nde master yapıyorum ya hani=p ) bir proje hazırlamaya çalışıyorduk. Markamız Penti'ydi. Penti biz bayanlar için zaten artık bir "Lovemark" olmadı mı sizce de? En azından benim açımdan öyle, çünkü her yeni güne bir Penti'yle başlıyorum, bu da beni fazlasıyla enerjik,mutlu bir insan yapabiliyor, hele ki rengarenk Penti'ler giydiysem. Penti için hem briefimizi kendimiz oluşturduk hem de kampanyamızı=) Sınıfta da aynı konuyu çalışan başka bir ekip daha olduğu için proje sunumumuzu yapana kadar bu yazıyı yazamadım. Perşembe günü itibariyle sunumu tamamladığımız için gönül rahatlığıyla yazabilirim artık=)
Kampanyamızda hedef kitlemiz mevcut kullanıcımız yanında rakip kullanıcı, bir de potansiyel kullanıcılardı. Kampanya stratejimizi oluştururken hareket noktamız; çorapları artık bir aksesuar olarak değil de kıyafetimizin ana parçalarından biri olarak görmeyi sağlamak oldu.Ayrıca kadınların her gün farklı modlara sahip olmalarından yola çıkarak da kampanyamızı "Her gün bir başka sen!" sloganıyla hazırladık tüm çalışmalarımızı.
Kampanya görsellerini hazırlayabilmemiz için öncelikli olarak yapmamız gereken bir fotoğraf çekimiydi, uzun uğraşlar sonucunda stüdyomuzu ayarladık ve çekimlere başladık. Penti'nin daha önceki kampanyalarında yaptığı gibi Bergüzar Korel, Hadise, Sedef Avcı, Pelin Karahan gibi bir ünlü kullanımı yerine, doğrudan halka hitap edebilmek için kendi mankenimizi seçtik=) Mankenimiz sütun gibi bacaklarıyla tabii ki Özge'ydi=) Elimizdeki kıyafetleri aksesuarları askıya asıp her seferinde farklı bir kombinasyon yapıyorduk. Kendimi profesyonel bir çekimdeymiş gibi hissetmiştim=) Onun kıyafetlerini hazırlayıp, makyajının son kontrollerimi yapıp, nasıl poz vereceği üzerinden konuşuyorduk. İşte çekimin başlarından bir kaç kare=)Yaklaşık 3 saat süren çekimlerde inanılmaz eğlendik. Hatta kampanya için ihtiyaç duyduğumuz görsellerin çekimini tamamladıktan sonra tabii ki şebeklik kısmına geçtik. Saçma sapan bir sürü eğlenceli ve komik kare çektik=) Bazılarına aşağıda yer veriyorum, ne kadar eğlendiğimizi görebilirsiniz.


Stüdyo çekimini tamamladıktan sonra billboardların, AVM raketlerin, ilanların, bannerların hazırlanmasına gelmişti sıra. Hepimiz çalışmaları son haline getirmek için gece gündüz çalıştık, profesyonellerden de destek alarak elimizden geldiğince güzel birşey çıkarmaya çalıştık. "Her gün bir başka sen" sloganına uygun olarak, her yeni günde farklı bir kıyafet ve Penti çorap kombinasyonuyla billboardlarımızı çalıştık.

Pazartesi: Bugünü bu kadar renkli çalışmamızın sebebi de herkesin bahsettiği "Pazartesi Sendromu" nu kırarak, haftaya renkli bir başlangıç yapabilmek.

Salı:

Çarşamba:

Perşembe:

Cuma: Bugün hareket demek, neşe demek. Bugünü anlatabilecek en eğlenceli kıyafet de bu olabilirdi.

Cumartesi: Parti zamanı!!!

Pazar:

Bunların yanı sıra Penti çorapları için, bir de yenilikçi birşey yapmak istedik. Oturup düşündüğümüzde biz kadınların çoraplarla ilgili yaşadıkları sıkıntı nedir acaba? dedik ve tek bir şeyde karar kıldık. Çorapların kabından çıkarıldıktan sonra birbiriyle karışmaları. Yani sabah uyandığımızda uyku mahmurluğuyla, ya da odamızın ışığının yanıltıcılığıyla siyah diye giydiğimiz çorap lacivert çıkabiliyor ve biz bunu ancak gün ışığında fark edebiliyoruz. Bunun için çoraplara ID özelliği ekleyelim diye düşündük. Penti ID çoraplarıyla birlikte, çorapların içerisine baskı ile eklenecek olan renk, beden ve desen bilgisiyle kaybetmeye son verilecek. Bunu anlatan çalışmalarıda hazırlayarak kampanya görsellerimize ekledik=)

NOT:"Penti ID" tamamen "Reklamda Yaratıcılık" dersinin projesi için oluşturduğumuz kampanyamızın yenilikçi fikri olup, Penti tarafından şu anda kullanılan bir özellik değildir.
Bunun yanı sıra da belirli AVM'lerde özel indoor çalışmalar yaparak, insanların fotoğraf çekilebilecekleri özel raketler yapılabilir diye düşünerek bunları sketch halinde tasarladık. Bu güzel sketchler için de arkadaşım Nilay Aslan'a özel teşekkürlerimi iletebilirim burdan=)

Bir de Facebook'ta bir aplikasyon geliştirdik, bu aplikasyonla birlikte sayfamızı beğenen kişiler karşılarına gelen soruları yanıtlıyor olacak ve verdiği yanıtlar doğrultusunda ona günün çorabını sunuyor olacağız. Ekran görüntüleri de aşağıda yer alıyor=)


Sonuç olarak sunumumuzu, güzel bir kampanya çıkarmış olmanın verdiği huzur ve mutlulukla yaptık. Bir de bunun yanında çok eğlendiğimi gerçeği de her şeyi daha da bir güzelleştirdi.
Şimdi her günümüzü birlikte geçirdiğimiz Penti'ye sunsak mı acaba bunu ne dersiniz? =)

Ö.


P.S: Proje ekibimiz: Özge Keskin(güzel mankenimiz), Atilla Tolga Güneş, Aslı Diyarbakırlıoğlu ve tabii ki ben Özge Çelik =))