Oz The Great and The Powerful stili


Film izlemek en büyük hobilerimden biri aslında...Hoş kült filmlerden baya eksiğim olduğu doğru ama yine de büyük bir film aşığıyım denebilir. 
Şimdilerde merakla beklediğim film ise Örümcek Adam üçlemesinin yönetmeni ve Alis Harikalar Diyarında'nın yapımcısından "Oz The Great and The Powerful"... Bilinen adıyla "Kudretli ve Muhteşem Oz".. Filmin 2 fragmanı yayınlandı şimdiye kadar.8 Mart'ta vizyona girecek olan Disney'in bu fantastik macera filminin yönetmenliğini Sam Raimi yapıyor. Muhteşem ve Kudretli Oz'un kökleri, L. Frank Baum'un "Oz Büyücüsü"ne dayanıyor aslında.
Filmin cast.ı da James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz ve Michelle Williams gibi Hollywood yıldızlarından oluşuyor.

Gelelim filmin konusuna; James Franco'nun canlandırdığı Oscar Diggs ahlaki değerleri çok olmayan küçük çaplı bir sirk sihirbazıdır. Toz toprak içindeki Kansas'tayken kendini bir anda renkli Oz diyarında bulan Oscar, turnayı gözünden vurduğunu düşünür. Şöhret ve servet kazanması çok kolay olacaktır. Tabii üç cadıyla tanışana dek... Bu üç cadı; Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) ve Glinda (Michelle Williams) Oscar'ın; herkesin beklediği o müthiş sihirbaz olduğuna bir türlü ikna olmaz. İstemeden Oz Diyarı'nın ve sakinlerinin büyük sorunlarıyla karşı karşıya kalan Oscar, çok geç olmadan kimin iyi kimin kötü olduğuna karar vermek zorundadır. İllüzyon ve becerikliliğiyle hatta biraz da büyüyle sihrini konuşturan Oscar, kendini büyük Oz Büyücüsü'ne dönüştürmekle kalmaz, daha iyi de bir adam hâline getirir.

Filmin fragmanı ve posterleri bile beklentilerim yükseltiyor, görüntü kalitesi, renkler o kadar göz alıcı ve davetkar ki bir an önce gelsin de izleyelim istiyorum. 


Filmin diğer bir özelliği ise kostümleri.. 
Film için 2.000'e yakın kostüm tasarlanmış. Kostüm tasarımcıları ise daha önce Oscar'da kostüm dizayn kategorisinde adaylığı olan Gary Jones ve Michael Kutsche. Kostüm tasarımcısı Gary Jones ve ekibi, 23 hafta boyunca, en küçük Muchkin’den, en uzun Winkie’ye kadar, toplam 1500 oyuncunun kostümünü tasarlamak gibi iddialı bir işin üstesinden gelmiş. Sadece Oz, Theodora, Glinda ve Evanora gibi ana karakterler için bile 200’den fazla parça kostüm ve aksesuar yaratılmış.


Ayrıca film özelinde 2 tasarımcı da "Inspired by Oz" koleksiyonlarıyla boy gösteriyor. Nicholas Kirkwood 4 ayakkabı tasarlamış. Bunlar Selfridges da satışa çıkacakmış..
Deniz Berdan da 10 parçalık bir koleksiyonla dün Londra Moda Haftası'nda yerini aldı. Bu başarıyı tebrik etmek lazım! Alkışlar DB'ye.
Deniz Berdan'ın tasarımları olsun kendi giyim tarzı olsun uç bir noktası var hep bence o yüzden bu film için tasarımları yapacak en doğru kişi olmuş. Doğru seçim için bravo Disney'e..

10 parçadan oluşan koleksiyonda ana karakterlerin yanı sıra filmin gerçek üstü karakterlerinden biri olan Porselen Kız, filmin atmosferini oluşturan Sirk, Çin Mahallesi ve Zümrüt Şehir gibi farklı öğelerden de ilham alınıyor. Gazetelere yansıyan resimlerden koleksiyonda bizlerin neler beklediğini tahmin çok zor olmayacak..Sıradışı tasarımlarına devam ediyor Deniz Berdan:)Film kadar, film öncesi 7 Mart'ta gerçekleştirilecek galada sergilenecek koleksiyonu da fazlasıyla merak ediyorum:) Bakalım ne kadar uçuk olacak?

Ö.