RÖPORTAJ | Taçmin Tümer ile "Bundanondanşundan"

Twitterda beni takip edenler röportaj haberimi daha önce almışlardı, gelelim röportajımızı kiminle gerçekleştirdiğime. 
Röportajımı Taçmin Tümer'le yaptım, ya da birçoğunuzun tanıdığı haliyle Survivor'daki "Daçmiin Gooooş"un Taçmini.

Şu sıralar Taçmin takı markası "Bundanondanşundan" ile meşgul. Çok güzel bir koleksiyonu var ve her gün yeni yeni aksesuarlar ekleniyor. Taçmin'le neler yaptığına dair bir sohbet gerçekleştirdik, buyrun röportajıma;

Ö.Ç: Seni aslında Survivorla tanıdık orada 4. olmanla birlikte bütün dikkatler üzerine çevrilmişti,  biraz kendinden bahseder misin? Taçmin Tūmer kimdir? Neler yapmaktan hoşlanır, hobileri nelerdir?Şu anda neler yapıyor?

T.T: Aslında televizyon dünyasına girmeyi düşünmüştüm en başında. Adadan çıktıktan sonra, televizyon, şov programlarına katılmak çok hoşuma gitti. Fakat daha sonra aslında bana göre olmadığını düşündüm. Biraz planlı, programlı da bir insanım çünkü. Doğaçlamaya yaşayamıyorum birçok şeyi, doğal olarak aslında hani memur kafası var bende. Sabah 8de 9da işime gideyim akşam 5'te 6'da çıkayım, planlı olsun herşey. Ama tabii ki Türkiye standartlarında İstanbul'da hiçbir zaman planlarıma uyamadım. O yüzden en sevdiğim iş olan takılara yöneldim. Biraz da bu tanınmışlık, çevreden, Acun Medya'da da çalıştığım için o çevreyi de kullanarak takı satışı yapmaya başladım. Kendi yaptıklarım oldu, hazır alıp sattıklarım oldu. Tutulunca da bu şekilde devam ettim. 

Ö.Ç: Hafızalara kazınan bir cümle vardı , ona da değinmeden geçemeyeceğim. Survivordan döndükten sonra" Daçmin Goooş!" Sana neler yaşattı, eminim ki bunu söyleyen çok insan olmuştur.


T.T: (Taçmin gülüyor) Aslında heralde en çok bu şekilde hatırlandım. Belki bu söz olmasaydı, bu kadar çok hatırlanmayacaktım. Dışarda herkes, 80 yaşından tut 5 yaşındaki çocuk bile her zaman "Daçmin Goşş!" dedi. Hani artık 2 yıl geçtiği için biraz azaldı ama hala var. Ama tabi bazen insanın hoşuna gidiyor, bazen de sinirliyken çekilecek gibi olmuyor. 

Ö.Ç:Survivor'dan döndükten sonra Saba Tümerin programına katılmıştın, orda söylediğin şeyler vardı geleceğine dair birçok plan yaptığına ilişkin "bundanondanşundan" da adada gelişen bir fikir miydi?


T.T: Aslında benimki direkt takı dükkanı olaraktı. Fakat ne yazık ki Türkiye'deki vergi sistemi ve belli bir bütçe yeterliliği gerektiği için önce bir internetten deneyeyim dedim. Şimdi biraz daha yatırım yapıyorum, sermaye biriktirmeye başladım. Daha sonra dükkana doğru gidecek inşallah. 

Ö.Ç: Bundanondanşundan'ın hikayesini paylaşabilir misin bizimle? Nasıl karar verdin bu işi yapmaya, süreç nasıl işliyor? 


T.T: Şöyle aslında: Tekstil sektörüne girdim ve burada çok arkadaşım vardı. Survivor'a katılmadan öncede t-shirt yapardım. Alırdım basic t-shirtleri üzerlerine birşeyler eklerdim incik boncuk gibi, arkadaşlarıma hediye ederdim. Baktım herkes istiyor, yetişemiyorum dedim bunun satışını yapayım. Ama t-shirt ya da tekstil olarak giremedim çünkü gerçekten ciddi bir vakit gerektiriyor. Bir t-shirt 10 günde çıkıyor. Doğal olarak imkanı yok siparişlere yetişmenize. Tek başıma yetişemeyeceğim için de napayım diye düşünürken, takılarım vardı hazırda, onlardan başlayayım diye düşündüm. Gerçekten ilk başta da beklemediğim kadar iyi bir tepki aldım, çok sattı. Buna devam edeyim dedim. Sitenin ismini bulamadım. Ne koysam, ne koysam şu butik, bu butik, isme baktım Taçmin Tümer, çok klasik geldi. Ne satıyorsun ki diye sordular, herşey var dedim. O da var, bu da var, şu da var, herşey var derken aaaa çok iyi bir isim "Bundanondanşundan" diye koydum ismini.

Ö.Ç:Tasarımları sen mi oluşturuyorsun yoksa zevkine güvenerek tasarımı yapılmış ürünleri mi listeleyerek müşterilerinle buluşturuyorsun? 


T.T: Kendi yaptıklarım da var, hazır alıp sattıklarım da var. Mesela bana kıyafetlerini yollayanlarda var, şöyle birşey giyiniyorum buna uygun ne bulabilirsiniz diyip tasarım yaptıklarım da var. Kişiye göre değişebiliyor. 

Ö.Ç: Bugüne kadar yaklaşık ne kadar müşteriye hizmet verdin? 


T.T: Toplam olarak bir heralde 200-300'ü geçmiştir. Ama hani şöyle diyelim bir kişi alıyor ama toptan alıyorlar arkadaşlarıyla birlikte kargo ücretini birlikte ödemek için. (Gülüyoruz:) )

Ö.Ç: Müşterilerinden aldığın ilginç mesajlar, yorumlar oluyor mu? Ya da en ilginci hangisiydi? 

T.T: Bazı insanlar bu sektöre daha doğrusu internet alışverişine hiç güvenmiyor. "Hayır inanmıyorum!", "Gerçekten yolluyor musun?", "Gerçekten birebir mi çıkıyor?" diyor, bu çok şaşırtıcı geliyor bana. ikincisi çok güvenen insanlar var körü körüne, hemen daha ürünü bana atmıyor, elimde olup olmadığını sormadan doğrudan parasını yolluyor, ama elimde var mı yok mu sorgulamıyor, bu çok komik oluyor. Üçüncüsü de "O gerçekten siz misiniz?" diyenler var ya da dükkanım olmadığı halde zorla evime gelip ben bakmak istiyorum diyenler var. Evin kapısına kadar gelen, karşı taraftan insan biliyorum. Çok değişik insanlar var yani:)

Ö.Ç: Peki şikayetler? Genelde şikayet etmeyi çok seven bir toplum olduğumuz için mutlaka sana da çok dönüş oluyordur, bunlarla nasıl ilgileniyorsun? 


T.T: İki işim olduğu için gün içerisinde belli bir saatte işim olduğu için hemen whatsapp.tan dönüş yapamayabiliyorum. Bu konuda çok şikayet alıyorum. "Hemen yazmıyorsun, hiç ilgilenmiyorsun, istemiyorsanız bu ürünü almayayım"gibi. Ama yani anında dönüş yapabilmem maalesef mümkün olmuyor, o nedenle de bu konuda şikayet alıyorum. İkincisi kargoda sıkıntı yaşanıyor bazen. Şöyle birşey oluyor sabahtan yollamam gerekiyor müşterilere ancak müşteri ücretini o gün yatıramamışsa kargo ertesi güne kalıyor. Kargom nerede, kargomu arayabilir misiniz? gibi birçok geri dönüş de alıyorum. 

Ö.Ç: Markanla Blogger Rococosh'a sponsorluk yapmaya başladın , bu fikir nasıl gelişti? 


T.T: Daha önceden onu takip ediyordum. 2-3 değişik elbisesini bulmuştum ilk çıktığında. Çok yakışmış size dediğimde benim aslında bir sitem var oradan da bakabilirsin demişti. Bir girdim siteye gerçekten çok değişik giyiniyor, birçok topluma göre de farklı bir tarzı var, takip ediyordum. Sonra ona "Ben senin tarzını çok beğeniyorum, seninle böyle bir çalışma yapalım mı?" diye sordum. Onun da çok hoşuna gitti. Bu şekilde gelişti yani bu çalışmada. 

Ö.Ç: Sana bir katkısı oldu mu? 


T.T: Tabii ki. Modayı gerçekten takip eden insan gerçekten de internetten alışveriş yapıyor. 

Ö.Ç: Şu anda sana yalnızca İnstagram hesabından ulaşabiliyoruz, ilerleyen dönemlerde farklı mecralardan da ulaşabilecek miyiz? Planlarında ne tür çalışmalar yer alıyor? 


T.T: Aslında sitem var. Açık ve 6 adet de resim var (gülüyor) Ama siteye resim yüklemek gerçekten zor bir iş. Webhoster eklemen lazım ve ben yetişemiyorum. Instagram'dan bile bir müşteri sorularıyla yarım saat beni tutabiliyor. Ayrıca insanlarla içiçe olunca daha rahat oluyor diye düşünüyorum. Yani site bana biraz daha profesyonel geliyor, ama o kadar da profesyonel değilim henüz, o yüzden şu an için iyi gidiyor.

Ö.Ç: Zaten Whatsapp'tan iletişim kurmak da daha samimi geliyordur heralde insanlara.

T.T: Tabii, çünkü son anda fikir değiştirebiliyor. Hemen müdahale edebiliyoruz, ama sitede olsa bunu yapmak daha zorlaşacaktır. 

Ö.Ç: En azından müşterin olarak bu anti profesyonellikten ben oldukça memnunum. (Gülüşüyoruz) Bana vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim, gerçekten güzel bir röportaj oldu.

T.T: Ne demek:)

Röportajdan kareler:
Burada röportaj sorularını bitirmiş olsak da sohbetimiz bir bu kadar daha devam etti. Taçmin'in o samimi, içten halini görme ve tanıma fırsatı buldum. Gerçekten sempatiklikten ölebilir bu kız:) Ayrıca güleryüzlülüğü de cabası.
Buradan da bu güzel sohbet için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. 
Bundanondanşundan takılarına ulaşmak için Instagram'da "Bundanondanşundan" hesabına girmeniz ve takibe almanız yeterli. 

Yeni yazılarda buluşmak üzere.
Takipte kalın,

Ö. 

Photos by: Zeki Batuhan Tuna