"Friends With Benefits"

                     "FRIENDS WITH BENEFITS" - Arkadaştan Öte"Duygusallık yok, sadece seks"

Geçtiğimiz pazar günü aslında 23 Eylül’de gösterime girecek fakat Kanyon'da ön gösterimi yapılmakta olan yönetmenliğini Will Gluck’ün üstlendiği "Friends with benefits" filmine gittim. 

"Duygusallık yok, sadece seks" diye yola çıkan iki insanı konu alıyor film. Bu tabirle aslında benim kuşağımın gençleri büyük ihtimalle öncelikle Pacey ve Jen karakteri ile birlikte Dawson’s Creek’te tanışmıştır ya da One Tree Hill’de Peyton’ın o mükemmel çizimlerinden birinde…

Aslında film çok klişe bir Hollywood romantik komedisi olarak görülebilir, ama şarkılar, danslar ve oyunculuklar ile birlikte hem çok komik ve eğlenceli hem de dokunaklı olmuş.

Filmi özetleyecek olursak; Mila Kunis'in canlandırdığı Jamie karakteri New York'ta yaşayan bir çalışan avcısıdır ve GQ magazinde çalışmaya başlayacak kişiyi bulmakla görevlidir. Justin Timberlake'in canlandırdığı Dylan karakteri ise Los Angeles'ta yaşamakta, küçük bir internet sitesinin art direktörlüğünü yapmakta ve tek amacı sitesinin trafiğini artırmaktır. Jamie ve Dylan'ın yolları GQ magazindeki iş teklifi ile birlikte kesişir. Her ikisi de başarısız ilişkiler yaşamakta ve kendilerini de ilişki de sorunlu taraf olarak görmektedir. Ya da en azından artık "İLİŞKİ" lerin başlı başına bir sorun olduğunu düşünmeye başlamışlardır ( ki bunun yanlış olduğunu hangimiz iddia edebiliriz ki? Bu yazıyı okurken, birinizin bile sorunsuz ilişkisinin olmamış olması göstermiyor mu aslında ne deli işi şeylerle uğraştığımızı :) )
Dylan’ın GQ’daki işi kabul etmesiyle birlikte New York’ta kimseyi tanımıyor olması sebebiyle en çok vakit geçireceği kişinin de Jamie olması kaçınılmazdır.

Peki bir kız ve bir erkek gerçekten çok yakın iki arkadaş olabilir mi? Bu soruyu yıllardır sorar dururuz ya hep, belki gerçekten arkadaş olmayı başarabilmişizdir bazılarımız, bazılarımızsa aslında bunun imkansız olduğunun farkındadır da sadece bu gerçeği kabullenmek istemiyordur.
 “O benim çok yakın arkadaşım, valla bak!?!?!” “”Hı hııı” J
Ama şu bir gerçek ki -nadir başarılan dostlukları bir kenara bırakıyorum- hepimiz öyle ya da böyle o yakın arkadaşlıklardan nasibimizi almışızdır.

İşte aynısı filmde de Jamie ve Dylan’ın başına gelmektedir. Asla duygusallığın olmayacağı, sadece seksin olacağı, her şeyin fiziksel temas üzerine kurulu olacağı bir ilişki için yemin ederler, hem de I-pad’de yer alan İncil uygulaması üzerinden (teknolojinin geldiği son nokta)

Fakat işler planlandığı gibi gitmez…
Jamie bir süre sonra ilişkiye bu şekilde devam edemeyeceğini ve başkalarıyla görüşmeleri gerektiğini söyleyerek bu duruma bir son verir, fakat yeni yaşayacağı ilişki de eskilerden çok farklı olmayacaktır. Bir hüsranın daha ardından Jamie kafa dağıtmak için 4 Temmuz tatilini Dylan ve ailesi ile birlikte Los Angeles’ta geçirmeyi kabul eder. Bu tatil Jamie’nin aslında bir şeylerin yalnızca fiziksel olmadığını görmesini sağlar, fakat işler yine planlandığı gibi gitmez ve ikilinin arasına mesafeler girer. Ee tabi bunlar da olmazsa nerede kalacak Hollywood klişeliği..

Son sahnelere doğru ilerlendiğinde Dylan, iş arkadaşı Tommy ve babası ile yaptığı hayata ve aşka dair duygusal konuşmaların ardından aslında Jamie’ye karşı gerçek hislerinin ne olduğundan emin olmuş ve ona açılma cesaretini toplamıştır. Bunun için ise Jamie’nin annesi ile işbirliği yaparak , Jamie’nin Grand Central Station’a gelmesini sağlayıp bir anda onu film boyunca tartışması geçen o şarkıyla bir flash mob içerisinde bırakır. Neler olduğuna bir anlam veremeyen Jamie karşısında Dylan’ı görünce neler olduğunu anlamaya başlar. Bir araya gelip konuşmaları ve artık saklanacak bir şey kalmamasıyla birlikte onlar ilk randevusuna çıkarken film de noktalanır.

Mila Kunis’in baş döndüren güzelliği, Justin Timberlake’in enerjisi ve canlılığı, konunun çok klişe olmasına rağmen hala ilgi çekici olması sebebiyle izlenebilir filmlerden biri “Friends with Benefits”.

Hele ki ilişkiler konusunda sizlerde problem yaşayan taraftaysanız ve aslında bir ilişkiyi güzel yapan şeylerin çok basit olduğunu görmek için, güzel geçirilecek 2 saati bu filme ayırabilirsiniz. Filmle ilgili ufacık da olsa bir fikir edinmek için aşağıdaki linki tıklayın:)
Ö.