Nerede o eski bayramlar...

Bu başlığa bakarak eski bayramları özlediğim falan sanılmasın! Oldum olası hiç sevemedim gitti şu bayramları zaten...

Hele ki küçükken evde yalnız bırakılamamaktan kaynaklı o bayram ziyaretlerine gidilirdi ya hani, of kabusss!
Bayram ziyaretleri ebeveynlerin " Çok kalmayacağız merak etme, bayram ziyareti zaten bu, 10 dakika oturup kalkarız" iddiaları eşliğinde gidilip, minimum 1 saatten olunan yerlerdir aslında.

Şimdi düşünüyorum da küçükken az da olsa bir eğlencesi vardı, anneanne ya da babaannelere ziyarete gidildiğinde oradaki arkadaşlarla toplanıp şeker toplamaya giderdik. (Ankara'da pek yapamazdık, o bayram ruhunu yaşayamazdık çünkü) Çaldığımız her kapı ayrı bir heyecandı bizim için. Acaba o evden ne çıkacaktı? Düdüklü lollipop olur muydu? ( o zamanlar çok değerliydi, düdüklü lollipopu olan pek bi havalı olur, düdüğünü çala çala gezinirdi ortalarda) Olmasa bile saatlerce yorulmadan o şekerler toplanır, kimin poşeti daha dolu olacak diye yarışa girilirdi. O yüzden bu bayram benim için hiçbir zaman "KURBAN" bayramı olamadı, o benim için "ŞEKER" bayramı olarak kalacak=)

Eski bayramların diğer bir güzelliği de harçlık kısmıydı tabi. Anne, baba, teyze, dayı, amca, anneanne, dede hatta abla... Kendinden büyük kim varsa hakkındır el öpüp harçlık almak=) Ama şimdi artık hem çalışan birisin eee eşek kadar da oldun zaten nerdeeee o eski harçlıklar, anne baba, anneanne dede hala vermek ister tabi de sen de artık ayıp olmasın diye "Aaaaa olur mu anneanne çalışıyorum ben artık ne harçlığı?!!" dersin ama o, istemem yan cebime koy bakışından da kurtulamazsın. Şahsen büyüdükçe masrafları da artan biri olarak ben bu bakışı atmadan duramıyorum=) Aldığım harçlığı da utangaç hareketlerle cebe atıyorum, harcarken aynı utangçlığa sahip olmadığımı söylememe gerek yok sanırım:)

Peki bugün bana "Bayram demek ne demek?" derseniz tek cevabım "TATİL" olur. Çünkü çalışan olmak demek yılda sadece 15 güncük tatile mahkum edilmek demek. Yıl boyunca eşşek gibi çalışmak, ama epi topu 15 günde motive olmaya çalışmak demek. O yüzden kimse kusura bakmasın ama ben bayramları sonuna kadar tatilime dahil ederek en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyım:) Mesela bu yazımı Edinburgh'dan yazıyor olmak bile beni herşeyden çok motive ediyor( Bazen nasıl geri dönüp, yine normal yaşamıma adapte olacağımla ilgili soru işaretlerim olmuyor değil tabi=p ) Ama bayramlar benim için böyle geçmeye devam edecek=)

Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.

İYİ BAYRAMLAR =)