SEYAHAT | Köln Çikolata Müzesi

Benim için "Çikolata aşktır!"
Çikolatayı sevmeyen insan çok nadirdir heralde, hatta bence olmamalı:) Ki yapılan araştırmalara göre çikolatanın insana mutluluk verdiği de gerçek...
İşte tam da bu yüzden Almanya seyahatimde Köln'de beni çok mutlu edebilecek yerlerden biri olan "Çikolata Müzesi"ne gittim. 

Gelelim izlenimlerime:)
Öncelikle girişte 8 Euro ücreti var, giriş ücretini ödedikten sonra ufak bir Lindt çikolata ikramıyla birlikte müzeye giriyorsunuz. 
İçeride çikolataya dair her türlü bilgi var, nerelerde yetiştiği, dünyada en çok nerede tüketildiği gibi, tabi bunlardan öte beni daha çok ilgilendiren tadım yapabilmek:)
Çikolata müzesinde kalıp çikolatalar da onların kalıpları da sergileniyor, önceleri bu çikolatalar metal kalıplarda yapılırken artık plastik kalıplarda yapılabiliyor.
 Yalnızca şeklinin düzgün olması için kalıpların tüm kıvrımları fırça ile dolduruluyor. 

Sonrasında en zevkli kısma geldik, çikolata şelalesinden akan o sıcacık lezzetli çikolataya daldırılmış gofretler ikram ediliyor. Yemelere doyamıyorsunuz:)
Müzede gezmeye devam ederken üretim bandına da şahit oluyorsunuz. Çikolatanın kalıplara dökülmesi, kalıp içerisinde donması, parçalara ayrılması, paketlenip kolilere doldurulması ve tüm bunlar yaklaşık 2-3 dakikalık bir sürede gerçekleşiyor.  Ve son olarak paketlenen minik Lindt'ler kolileniyor.
 Müzede gezmeye devam ederken Truffe çikolatalarının yapılışına da şahit oluyorsunuz. Dahası bu müzede kendi çikolatanı yapabiliyorsun, ötesi var mı? :) Yalnızca donması yaklaşık 35 dakika aldığı için gelir gelmez çikolatanızı hazırlayıp donması için dolaba bırakmanız en mantıklısı olur.
Müze gezinizi bitirdikten sonra bir o kadar çikolata dükkanında geziyorsunuz, neler yok ki? Marshmellowlardan şekerlere ve çikolatanın binbir çeşidine:) Mutluluğumdan da belli oluyordur heralde zaten:)

Kısacası Köln'de bulunan Lindt Çikolata Müzesi gezmeye değer noktalardan bir tanesi.
Görüşmek üzere...
Çikolata tadında kalın..

Ö,